fbpx

Finanční gramotnost

Důležité otázky:

Jaká jsou rizika půjček?

Největším rizikem při braní si půjčky je skutečnost, že si klient bere půjčku na věci, které nepotřebuje, které nejsou tak významné, aby stály za splacení půjčky včetně úroků.

Dalším rizikem je nadhodnocení svých budoucích příjmů, tedy podcenění schopnosti splácet dojednanou výši splátky. Samozřejmě se může stát nečekaná událost, ale když už klient dopředu ví, že bude mít se splácením určité problémy, je třeba se nad přijetím půjčky dobře zamyslet.

Každá půjčka, nejen od společnosti Help Financial, by měla být od klienta promyšlená a klient sám musí vědět, že se mu tato krátkodobá půjčka vyplatí, tedy že mu vyřeší zásadní finanční problém. A také, že bude mít v budoucnosti dostatečnou finanční rezervu nejen pro zaplacení jednotlivých splátek.

Kolik si půjčit, abych zvládal splácet?

Pokud klient posoudí podmínky nabízené půjčky jako pro něj příznivé, je třeba určit výši půjčky, od které se odvíjí i výše jednotlivých splátek.

Při plánovaném budoucím příjmu klienta by mu měla optimálně po odečtení jeho standardních měsíčních výdajů (případně i po odečtení pravidelné spořící finanční rezervy) zbýt částka ve výši dvojnásobku (nejlépe trojnásobku) pravidelné měsíční splátky z půjčky.

Například při plánovaném budoucím měsíčním příjmu 30 000 Kč a měsíčních nákladech 20 000 Kč by se měla splátka optimálně pohybovat v rozmezí 3000 až 5000 Kč měsíčně, tedy 750 Kč až 1250 Kč týdně.

Co je to cash-flow?

Cash-flow (český ekvivalent je peněžní tok) je příjmem nebo výdajem peněžních prostředků. Termín cash-flow, tedy ukazuje rozdíl mezi příjmy a výdaji peněžních prostředků za určité sledované období. Cash-flow je důležitou sledovanou ekonomickou veličinou, která vypovídá o schopnosti generovat peníze.